Perseidy 2017

Jeden krásný úkaz na obloze máme za sebou (částečné zatmění Měsíce) a na další se již můžeme těšit. V noci z 12. na 13. srpna (so-ne) totiž nastává maximum meteorického roje Perseid (ZHR 150).

Perseidy (Slzy svatého Vavřince) jsou kometární meteorický roj, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Místo odkud budou meteory zdánlivě vylétat (radiant), se nachází v severní části souhvězdí Persea.

Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje nastává mezi 11. a 13. srpnem. V letech 1991-1993 bylo při posledním průchodu komety perihelem (doba oběhu je přes 133 let) možno pozorovat přes 300 meteorů za hodinu.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Rozpadlou Swift-Tuttleovu kometu bude svatý Vavřinec nejvíce oplakávat kolem 23:00 SELČ. Na obloze bychom mohli letos spatřit 100 až 150 meteorů za hodinu, to nám ale bude výrazně kazit Měsíc, který bude v tu dobu osvětlen ze 73,3 %. Uvidíme tedy jen ty nejjasnější kousky.

Od radiantu se jednotlivé meteory rozlétají na všechny strany a neexistuje preferovaný směr pozorování. Obecně je ovšem doporučováno sledovat oblohu cca 60° napravo či nalevo od směru k radiantu ve výšce kolem 50° nad obzorem.

Drobné zbytky mateřské komety Swift-Tuttle se se Zemí srážejí rychlostí kolem 59 km/s a rozžhavené prudkým brzděním o vysokou atmosféru zanikají většinou ve výšce 120 až 80 km nad našimi hlavami.

Vzhledem k uvedeným podmínkám je nezbytné vybrat vhodné místo pozorování, tedy mimo umělé osvětlení a s dobrým výhledem na celou oblohu. V opačném případě se naše šance na zajímavé pozorování ještě výrazně sníží.

Pokud ale takové vhodné pozorovací místo naleznete a bude-li přát počasí (což upřesníme na Facebooku), tak se můžeme reálně těšit až na 45 rychlých rojových meteorů za hodinu. Mimochodem, až uvidíte “padající hvězdu”, nezapomeňte si něco přát.

Zdroj: Hvězdárna Žebrák, rozhlas.cz/sever, cs.wikipedia.org