Fotografie Petra Horálka již podesáté Astronomickým snímkem dne

FOTOGALERIE | Již podesáté vybrala NASA jako prestižní snímek dne APOD (Astronomy Picture Of the Day) fotografii od českého fotografa Petra Horálka. Snímek, který vidíte v úvodu, byl publikován 10. srpna 2017 s názvem „Noc Perseid“ a zobrazuje meteory z každoročního letního roje nad slovenskou vesnicí Vrchteplá z roku 2016, kde se tehdy konala jubilejní 30. mezinárodní „Expedícia Perzeidy“. Mimochodem, letos se uskuteční v termínu 11. – 19. srpna 2017 a široká veřejnost je zvána na zajímavé přednášky.

APOD je zkratka pro Astronomy Picture Of the Day (NASA), tedy Astronomický snímek dne NASA. Jeho mottem je „Objevujte vesmír!“ Každý den je představen jiný obrázek nebo fotografie našeho fascinujícího vesmíru, spolu se stručným vysvětlením napsaným profesionálními astronomy. Těmi jsou profesor Robert Nemiroff a Dr. Jerry Bonnell.

Od roku 1999 je také dostupný s českým překladem (viz sloupec vpravo), o který se každý den stará Ing. Josef Chlachula, spoluzakladatel webu České astronomické společnosti Astro.cz. Za celou dvaadvacetiletou historii bylo publikováno jen několik snímků českých a slovenských autorů, přičemž Petr Horálek je jediný, jemuž se to podařilo již desetkrát.

Astronomický snímek dne NASA 10. srpna 2017 zobrazuje meteory z roje Perseid proti letní Mléčné dráze nad astronomickým táborem na slovenské Vrchteplé.

TIP:   Perseidy 2017

Vznikl mezi 6. a 8. srpnem minulého roku, kdy se Petr Horálek zúčastnil tradiční mezinárodní „Expedície Perzeidy“, pořádané Astronomickým klubem Juraja Bardyho v Plevníku-Drienovom a Astronomickým kabinetom pri POS v Považskej Bystrici.

Expedice, jíž se pravidelně účastní i vědci z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR, se v loňském roce odehrála jubilejním 20. rokem na Vrchteplé a 30. rokem celkově. Za tu dobu se na expedicích podařilo zaznamenat a vyhodnotit přes 24 tisíc Perseid.

Letos se expedice uskuteční mezi 11. a 19. srpnem 2017 opět na Vrchteplé a zavítat na ni může i široká veřejnost – poslechnout si zajímavé přednášky a případně i strávit noc pod hvězdami okolo maxima roje Perseid.

Pro samotného autora snímku je to příjemný úspěch – nejde jen o desáté zveřejnění jeho snímku v APODu od roku 2014 (z nichž 3 byly pořízeny přímo z Česka), ale zároveň již o druhý ukazující meteorický roj Perseidy.

První byl pořízen na ostrově Hvar v Chorvatsku. Letos je to zároveň druhý snímek APODu se slovenskou krajinou – první byl publikován 29. dubna pod názvem Oblouky jara a jeho autorem je slovenský fotograf Ondrej Králik.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ SNÍMKY PETRA HORÁLKA

Zdroj: Tisková zpráva České astronomické společnosti, foto: Petr Horálek. Více o APODu a fotografiích českých a slovenských autorů včetně českých průvodních textů k těmto snímkům naleznete zde