Vizualizace vývoje velmi hmotného dvojhvězdného systému

Tato vizualizace zachycuje vývoj dvojhvězdy s hmotnými, horkými a velmi jasnými složkami. Celková jasnost velmi hmotných hvězd může až milionkrát převyšovat jasnost Slunce. Tyto hvězdy se však vyvíjejí až tisíckrát rychleji než Slunce. V průběhu svého vývoje obě složky pomalu expandují, přičemž hmotnější složka se začíná nafukovat jako první.

Hvězda se zvětšuje tak dlouho, až ji gravitační působení souputníka začne tvarovat do podoby kapky a následně z ní začne vysávat hmotu. Jakmile však primární složka přijde o část hmoty, zmenší se. Sekundární složka v tomto okamžiku rotuje velmi rychle a má tvar elipsoidu.

TIP:   Český astrofotograf Jan Veleba zachytil téměř neviditelné krásy vesmíru

Nyní již mnohem menší primární složka spaluje ve svém jádře čím dál tím těžší prvky a následně exploduje jako supernova. V průběhu exploze vzniká neutronová hvězda, která ze systému může i uniknout.

Sekundární složka je ponechána svému osudu. Rozfoukne se a přejde do vývojového stádia rudého superobra, jehož poloměr je několikrát větší než poloměr zemské oběžné dráhy kolem Slunce. I druhá složka může nakonec explodovat jako supernova.

Zdroj: ESO, video: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser/S.E. de Mink