Petr Horálek: Měsíční zatmění v ESO

Během brzkého večera v pondělí 7. srpna 2017 se dalo na obloze nad ústředím ESO v Garchingu pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podívejte se, jak tuto událost zachytil na svůj fotoaparát fotovyslanec ESO Petr Horálek.

K měsíčnímu zatmění dochází, když se Země, Měsíc a Slunce seřadí do jedné přímky a Země vrhá svůj stín na Měsíc. Při tomto zatmění jenom malá část Měsíce vstoupila do vnitřního stínu Země (tzv. umbry), ale i tak to stálo za pohled.

TIP:   Fotografie Petra Horálka již podesáté Astronomickým snímkem dne

Při pozorování ze střechy budovy fotovyslanec ESO Petr Horálek zachytil zatmění Měsíce dohromady se speciálními paprsky ze zapadajícího Slunce. Těmto paprskům se říká antikrepuskulární paprsky a jsou něčím mezi astronomickým a atmosferickým jevem.

Dnešní obrázek týdne je kompilací více než 50 snímku zatmění od začátku události, kdy Měsíc právě vycházel zpoza horizontu, až do konce zatmění, kdy už byl Měsíc vysoko na obloze.

Na jiném snímku (viz foto vlevo pod článkem) zachytil Petr Horálek fázi zatmění poblíž maxima. Celý Měsíc je poněkud začerveněný světlem, které se rozptýlilo v atmosféře Země. Pravá dolní část úplňku splývá s oblohou, protože vstoupila do umbry zemského stínu.

A ještě krátká poznámka na závěr. Příští zatmění Měsíce viditelné v Evropě bude úplné a proběhne 27. července 2018.

Zdroj: ESO, foto: ESO/P. Horálek