IC 1727: Hubbleova deformovaná galaxie

Gravitace je základní síla řídící pohyb těles ve vesmíru. Například sousedící dvojici galaxií dokáže gravitační síla k sobě přiblížit natolik, že se začnou za dramatických okolností vzájemně ovlivňovat.

Výsledkem takové galaktické interakce je obvykle úplný rozpad původních galaktických struktur. Obě galaxie se budou vzájemně proplétat a deformovat až po několika miliardách let dojde ke vzájemnému splynutí.

Na přiloženém snímku z Hubbleova vesmírného dalekohledu je jedna taková interakce galaxií podrobně zachycena. Konkrétně se díváme na galaxii IC 1727, která je v současnosti výrazně ovlivňována blízkým sousedem NGC 672 (mimo záběr).

TIP:   V září proletí nedaleko Země velká planetka. V říjnu malá, ale hodně blízko

Vzájemná interakce tohoto páru vyvolala zvláštní a zajímavé jevy, které jsou nejvíce patrné právě v galaxii IC 1727. Struktura galaxie je viditelně zkroucená a asymetrická a její jasné jádro bylo vyvrženo zcela mimo centrum.

Byly zde také odhaleny specifické periody překotné tvorby hvězd. Astronomové na základě různých měření dospěli k názoru, že vzájemné působení zmíněné dvojice galaxií vyvolalo překotnou tvorbu hvězd v období před 20 až 30 miliony let, jakož i před 450 až 750 miliony let.

NGC 672 a IC 1727 se nachází v souhvězdí Trojúhelníku, a to ve vzdálenosti přibližně 18 miliónů světelných let od naší rodné hroudy. Obě galaxie jsou od sebe vzdáleny přibližně 88 tisíc světelných let.

Zdroj: NASA, foto: NASA/Hubble/ESA