Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A

Proč z této galaxie vzdálené asi 2 100 000 000 sv. let vyvěrají tak nádherné výtrysky? Stoprocentní jistotu sice nemáme, ale nejspíše to souvisí s aktivní superhmotnou černou dírou v jejím středu.

Galaxie Herkules A ve středu snímku se ve viditelném světle zdá být docela normální eliptickou galaxií. Nicméně při zobrazení v rádiových vlnách se objeví ohromné, milión světelných let dlouhé plazmové výtrysky.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Podrobná analýza ukazuje, že střed této galaxie, též známý jako 3C 348, je ve skutečnosti tisíckrát hmotnější, než naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a že centrální černá díra je též téměř tisíckrát hmotnější, než černá díra ve středu naší Mléčné dráhy.

Do tohoto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je superponován rádiový obraz pořízený radioteleskopem VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku v USA. Fyzika, která takové výtrysky vytváří, zůstává předmětem výzkumu, přičemž nejpravděpodobnějším zdrojem energie je hmota, která vířivě padá do centrální černé díry.

Zdroj: astro.cz, foto: NASA, ESA, S. Baum & C. O’Dea (RIT), R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF), and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)