Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A

Proč z této galaxie vzdálené asi 2 100 000 000 sv. let vyvěrají tak nádherné výtrysky? Stoprocentní jistotu sice nemáme, ale nejspíše to souvisí s aktivní superhmotnou černou dírou v jejím středu.

Galaxie Herkules A ve středu snímku se ve viditelném světle zdá být docela normální eliptickou galaxií. Nicméně při zobrazení v rádiových vlnách se objeví ohromné, milión světelných let dlouhé plazmové výtrysky.

TIP:   Aktivní galaxie ukazují na novou fyziku rozpínání vesmíru

Podrobná analýza ukazuje, že střed této galaxie, též známý jako 3C 348, je ve skutečnosti tisíckrát hmotnější, než naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a že centrální černá díra je též téměř tisíckrát hmotnější, než černá díra ve středu naší Mléčné dráhy.

Do tohoto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je superponován rádiový obraz pořízený radioteleskopem VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku v USA. Fyzika, která takové výtrysky vytváří, zůstává předmětem výzkumu, přičemž nejpravděpodobnějším zdrojem energie je hmota, která vířivě padá do centrální černé díry.

Zdroj: astro.cz, foto: NASA, ESA, S. Baum & C. O’Dea (RIT), R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF), and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)