VIDEO: To nejlepší z mise Cassini

Podívejte se na krásné video obsahující fantastické záběry, které pořídila sonda Cassini během své třináctileté mise.

Jak už jistě víte nejen od nás, ale i z celé řady dalších médií, veleúspěšná mise Cassini v podstatě již za pár dní končí. Konkrétně 15. září 2017, kdy prakticky bezezbytku shoří v atmosféře planety Saturn. Nastal tedy zcela logicky čas na jakési bilancování.

Od roku 2004 jsme se díky této bezkonkurenční misi naučili mnoho nového nejen o samotném Saturnu a jeho magnetosféře i atmosféře, ale i o jeho měsících a komplikovaném systému prstenců. Sonda Cassini mnohé vědomosti vědců potvrdila, ale i vyvrátila.

TIP:   Hvězda Betelgeuse nejen zeslábla, změnil se i její tvar

Během celé mise nebyla nouze o překvapivé a zajímavé objevy. Fantastické jsou poznatky z poslední doby např. o fungování bouře na severním pólu planety (hexagon). Mnoho nových poznatků jsme získali mimo jiné o měsících Titan a Enceladus.

Ve výčtu všech nových poznatků bychom mohli samozřejmě pokračovat, ale o tom až někdy příště. Video z dílny NASA Jet Propulsion Laboratory, které si vám tímto článkem dovoluji doporučit, mapuje uplynulých 13 let sondy Cassini.

Hned v úvodu si můžete poslechnou, jaké zvuky Saturn vydává. Jedná se o radiové emise generované statickou energií. Pak už se můžete kochat úžasnými záběry prstenců, měsíců, planety samotné, uvidíte také polární záři na Saturnu.

Dále uvidíte, jak měsíce planety gravitačním působením deformují strukturu prstenců, jakož i “kolotoč” měsíců kolem planety, který evokuje pocit, jako by Saturn s jeho měsíci tvořil jakousi vnitřní “Sluneční soustavu”. Ale více již prozrazovat nebudu, to se prostě musí vidět…

Zdroj: NASA Jet Propulsion Laboratory