Letní astronomický tábor 2017

Od šestého do dvacátého srpna tohoto roku probíhal astronomický tábor v centru pro environmentální výchovu v chráněné oblasti Corno de Bico v severním Portugalsku.

Astrokemp je letní program určený pro studenty středních škol, orientovaný na astronomii. V jeho rámci se setkávají studenti s různým zázemím a zkušenostmi, ale se stejnou zálibou: astronomií.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Během dvou týdnů studenti – nadšenci do astronomie ve věku mezi 16 a 18 roky z různých zemí Evropské unie – navštěvovali přednášky, po Skype konverzovali s vědci v různých zemích, pracovali na výpočetním projektu s daty z nejlepších světových dalekohledů a účastnili se nočních astronomických pozorování.

Spolu s dalšími činnostmi, jako třeba turistika, různé druhy sportů a sociální aktivity, to pro ně znamenalo zajímavou, zábavnou a užitečnou zkušenost. Tábor probíhá už po několik let, ale teprve nedávno se otevřel i pro mezinárodní studenty. ESO podporovalo tábor poprvé a jednomu vybranému studentovi z členských zemí ESO poskytlo plnou finanční podporu.

Zdroj: ESO