Jaderný test KLDR vyvolal v oblasti zemětřesení o síle 6,3 stupně. Jednalo se o vodíkovou bombu?

V noci na dnešek, v 5:30 SELČ, dostala planeta Země další ránu pod pás. Seismologické služby Číny, Jižní Koreje a USA totiž zaznamenaly náhlý otřes půdy v KLDR o síle až 6,3 stupně. Později Japonsko potvrdilo to, co již každý tušil. KLDR provedla v pořadí již šestý jaderný test.

Epicentrum otřesu bylo v hornaté oblasti Hamgjong (41.343°N | 129.036°E), kde má KLDR svou jadernou střelnici. Agentura KCNA oznámila, že při dnešním testu “neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí”. Japonsko ale poslalo nad Korejský poloostrov svá letadla a radiaci monitoruje.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že nynější exploze byla 9,8krát silnější než při posledním severokorejském jaderném testu. Stejný údaj oznámila i japonská meteorologická služby JMA či profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT). Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun, sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun.

KLDR tvrdí, že se jednalo o test vodíkové bomby a pokládá to za „smysluplný“ krok ve svém jaderném zbrojním programu. Tato informace ale ještě není odborníky definitivně potvrzena. KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Tento byl každopádně nejsilnější.

Politickým komentářům k této události se vyhnu, to na naše stránky nepatří, nutno však dodat, že KLDR je již jediná země na světě, která opakovaně jaderné testy provádí, navzdory všem mezinárodním dohodám, navzdory všem sankcím. A že to není nic dobrého pro planetu asi netřeba zdůrazňovat. Mimochodem, dnešní test zaznamenaly i přístroje Geofyzikálního ústav Akademie věd ČR, viz obrázek níže.

Zdroj: ČTK, irozhlas.cz, ct24.cz, BBC NEWS, USGS, ig.cas.cz