Hurikán Harvey, který koncem srpna zasáhl Spojené státy, byl pravděpodobně nejničivějším hurikánem novodobé historie (v prostoru Atlantského oceánu). Nyní se k pobřeží USA pomalu blíží další hurikán, který dostal jméno Irma.

Způsobené škody a ekonomické ztráty se předběžně odhadují na 70 až 190 miliard dolarů. Texaský guvernér Greg Abbott škody odhadl na 150 až 180 miliard dolarů, čímž by byly překonány i následky hurikánu Katrina z roku 2005. Tehdy byly škody vyčísleny na 120 miliard dolarů.

Nejhůře dopadla východní část Texasu včetně města Houston, kde během několika dnů napršelo přes 1000 litrů vody na metr čtvereční a katastrofální záplavy zcela zničily 9 tisíc a poškodily 185 tisíc domů. V texaském Cedar Bayou meteorologové naměřili 1318 milimetrů srážek, což je texaský rekord a největší množství srážek spojené s tropickou cyklónou v USA. Zahynulo nejméně 66 lidí.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

Kromě jiných faktorů sílu bouře a množství srážek ovlivnily nadprůměrně vysoké teploty a vlhkost vzduchu. Povrchová teplota moře v okolí Houstonu stoupla v posledních desetiletích zhruba o 0,5 stupně Celsia a vlhkost v atmosféře se zvýšila o 3 až 5 procent.

Hurikán postupoval přes Texas velmi pomalu, což zapříčinila stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu nad Spojenými státy a slabý vítr ve vyšších vrstvách atmosféry. Tyto okolnosti jsou dávány do souvislosti se změnami tryskového proudění.

Nyní se k pobřeží USA pomalu blíží další hurikán, který dostal jméno Irma. Ohrožena je kromě ostrovů v Karibiku především Florida, kde už úřady nařídily evakuaci v 67 okresech. Bouře stále zesiluje, nyní ji provází vítr o rychlosti až 235 kilometrů za hodinu. Také Irma s sebou podle meteorologů přinese vydatné deště. Na Závětrných ostrovech (Malé Antily) a v Portoriku by mohlo ojediněle napršet až 250 litrů vody na metr čtvereční.

Zdroj: Gnosis9.net, (Wikipedia (Hurricane Harvey)Wikipedia (Hurricane Irma)NHC (NOAA)The Guardian)
Autor: Libor Kukliš 
Foto: NASA, ABI image captured by NOAA’s GOES-16 satellite, NASA