MIMOŘÁDNĚ SILNÉ ERUPCE “X” NA SLUNCI

Dnes v 11:10 SELČ a ve 14:04 SELČ došlo na Slunci k mimořádně silným erupcím kategorie “X” (oblast 2673). První erupce měla hodnotu X2.2, ovšem následující erupce měla hodnotu X9.3, což je nejsilnější erupce od roku 2011, kdy bylo naměřeno X6.9.

TIP:   Fosfor je jedním ze základních kamenů života. Jak se ale dostal na ranou Zemi?

Na úvod je nutno zdůraznit, že Zemi nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. Erupci X9 náš “ochranný štít” bez problému zvládne. Co lze reálně očekávat si můžeme zatím přiblížit v teoretické rovině. Jakmile dojde k výronu koronální hmoty, začne vzniklý plazmoid expandovat. V době, kdy se dostane k Zemi, může být už tak velký, že objemově zaplní polovinu prostoru mezi Sluncem a Zemí.

Takový oblak přechází přes Zemi někdy i 36 hodin. Ne každý výron koronální hmoty míří na Zemi, ale pokud se tak stane, naruší zemskou magnetosféru. Nejrychlejší oblak plazmatu se dostane k Zemi za 15-17 hodin, pomalejší za 3-5 dní. Způsobí geomagnetické bouře, polární záře (jako reakce kyslíku a dusíku na sluneční částice), rušení rádiového signálu a v extrémním případě i výpadky proudu.

Na časté dotazy čtenářů, zda hrozí blackout, můžeme zodpovědně prohlásit, že v tomto případě ne! Země už přežila i mnohem silnější erupce. Příkladně 4. listopadu 2003 došlo k erupci, která byla původně klasifikována jako X28, později byla klasifikace upravena na X45, tehdy nás CME ale jen “lízl”. 29. října 2003 došlo k erupci X10, tehdy byla polární záře viditelná i ve středních zeměpisných šířkách.

Jaká je tedy současná situace? Z posledních údajů plyne, že během dnešní erupce X9 došlo k masivnímu výronu koronální hmoty (CME), viz video níže. Vyvržený materiál Zemi zasáhne pravděpodobně jen okrajově. Přesto můžeme očekávat silnou GM bouři na úrovni až G3/Kp7. Projevit by se to mohlo už během páteční noci nebo v průběhu pátečního dne, ale především v noci z pátku na sobotu. GM bouře může celkově trvat dva až tři dny. Situaci sledujeme a informace budeme nadále upřesňovat na Facebooku a Twitteru.

Zdroj: SWPC/NOAA, helioviewer.org, pozorovanislunce.eu, spaceweather.com, solarham.com. Poslední aktualizace: 07.09.2017 | 10:43 SELČ