MIMOŘÁDNĚ SILNÉ ERUPCE “X” NA SLUNCI

Dnes v 11:10 SELČ a ve 14:04 SELČ došlo na Slunci k mimořádně silným erupcím kategorie “X” (oblast 2673). První erupce měla hodnotu X2.2, ovšem následující erupce měla hodnotu X9.3, což je nejsilnější erupce od roku 2011, kdy bylo naměřeno X6.9.

TIP:   Prohlídka Paranalu

Na úvod je nutno zdůraznit, že Zemi nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. Erupci X9 náš “ochranný štít” bez problému zvládne. Co lze reálně očekávat si můžeme zatím přiblížit v teoretické rovině. Jakmile dojde k výronu koronální hmoty, začne vzniklý plazmoid expandovat. V době, kdy se dostane k Zemi, může být už tak velký, že objemově zaplní polovinu prostoru mezi Sluncem a Zemí.

Takový oblak přechází přes Zemi někdy i 36 hodin. Ne každý výron koronální hmoty míří na Zemi, ale pokud se tak stane, naruší zemskou magnetosféru. Nejrychlejší oblak plazmatu se dostane k Zemi za 15-17 hodin, pomalejší za 3-5 dní. Způsobí geomagnetické bouře, polární záře (jako reakce kyslíku a dusíku na sluneční částice), rušení rádiového signálu a v extrémním případě i výpadky proudu.

Na časté dotazy čtenářů, zda hrozí blackout, můžeme zodpovědně prohlásit, že v tomto případě ne! Země už přežila i mnohem silnější erupce. Příkladně 4. listopadu 2003 došlo k erupci, která byla původně klasifikována jako X28, později byla klasifikace upravena na X45, tehdy nás CME ale jen “lízl”. 29. října 2003 došlo k erupci X10, tehdy byla polární záře viditelná i ve středních zeměpisných šířkách.

Jaká je tedy současná situace? Z posledních údajů plyne, že během dnešní erupce X9 došlo k masivnímu výronu koronální hmoty (CME), viz video níže. Vyvržený materiál Zemi zasáhne pravděpodobně jen okrajově. Přesto můžeme očekávat silnou GM bouři na úrovni až G3/Kp7. Projevit by se to mohlo už během páteční noci nebo v průběhu pátečního dne, ale především v noci z pátku na sobotu. GM bouře může celkově trvat dva až tři dny. Situaci sledujeme a informace budeme nadále upřesňovat na Facebooku a Twitteru.

Zdroj: SWPC/NOAA, helioviewer.org, pozorovanislunce.eu, spaceweather.com, solarham.com. Poslední aktualizace: 07.09.2017 | 10:43 SELČ