Čtrnáct známých lokalit na Plutu už má oficiální pojmenování

Pracovní skupina pro nomenklaturu planetárního systému Mezinárodní astronomické unie oficiálně schválila pojmenování čtrnácti útvarů na trpasličí planetě Pluto.

Schváleny byly, jak můžete vidět i na úvodním obrázku, tato pojmenování známých lokalit: Tombaugh Regio, kráter Burney, Sputnik Planitia, Tenzing Montes, Hillary Montes, Al-Idrisi Montes, Djanggawul Fossae, Sleipnir Fossa, Virgil Fossae, Adlivun Cavus, Hayabusa Terra, Voyager Terra, Tartarus Dorsa a kráter Elliot. Očekává se, že v nejbližší době budou schválena další pojmenování objektů jak pro Pluto, tak pro jeho měsíc Charon.

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Pluto je největší a po Eris druhou nejhmotnější známou trpasličí planetou sluneční soustavy. Zároveň se jedná o deváté největší a desáté nejhmotnější známé těleso, které obíhá přímo okolo Slunce. Roku 1930 ho objevil americký astronom Clyde Tombaugh.

Toto kosmické těleso astronomové původně řadili mezi planety, ovšem po změně definice pojmu „planeta“, ke kterému došlo během 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze v roce 2006, bylo Pluto zařazeno mezi trpasličí planety a plutoidy.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, NASA, foto: NASA / JHUAPL / SwRI / Ross Beyer