Díky za vše a sbohem, Cassini!

AKTUALIZOVÁNO – Sonda Cassini proletěla 11. září 2017 (21:04 SELČ) ve vzdálenosti asi 119 000 km od povrchu Saturnova měsíce Titan s cílem pozměnit dráhu letu tak, aby sonda 15. září 2017 vstoupila do atmosféry Saturnu.

Během tohoto posledního průletu, kterému inženýři v technickém středisku říkají “polibek na rozloučenou”, pořídila sonda snímky Titanu a získala další cenná vědecká data. Ta budou odeslána na Zemi zítra 13. září 2017 ve 3:19 SELČ.

Po tomto manévru budou během dneška navigátoři analyzovat sestupnou trajektorii sondy, aby potvrdili, zda je kurs Cassini přesný a zda bude vstup do atmosféry Saturnu realizován ve správném čase a ve správné nadmořské výšce.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Sonda Cassini startovala v roce 1997 a na dráhu kolem Saturnu byla navedena v roce 2004. Od té doby učinila stovky blízkých i vzdálenějších přeletů Titanu. Tímto posledním fakticky končí svoji třináctiletou misi na oběžné dráze kolem Saturnu.

Konec mise bude probíhat rychle: 15. září ve 12:31 SELČ vstoupí Cassini do husté atmosféry planety Saturn a již za minutku ve 12:32 SELČ pravděpodobně definitivně ztratíme signál. Aktualizovanou předpokládanou časovou osu zániku sondy najdete zde.

Časové údaje se mohou s ohledem na hustotu atmosféry planety Saturn pochopitelně měnit. Sledujte tedy reálný a aktualizovaný stav mise na této stráncekde jsou uvedeny všechny poslední řídícím střediskem potvrzené úkony sondy. Přibližně ve 13:55 SELČ bude na Zemi přijat poslední signál a tím tato neuvěřitelně plodná misie oficiálně skončí.

Přiznám se, že se ale nemohu ubránit dojetí. Přeci jen, tato mise nemá (a v tomto rozsahu asi už ani nebude mít) v historii obdobu. Přinesla nám obrovské množství nových poznatků o Saturnu i jeho měsících, které bychom jinak získávali mnohem delší dobu a mnohem obtížněji. Díky za vše a sbohem, Cassini!

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, kosmonautix.cz
Foto: NASA/JPL-Caltech
Doporučený odkaz: The Grand Finale Toolkit