CASSINI: Poslední pohled na Saturn

Americká sonda Cassini, která od roku 2004 zkoumala planetu Saturn, jeho prstence a systém měsíců, je od včerejška minulostí. Sonda vysílala až do svého zániku údaje z vědeckých přístrojů a dokud to bylo alespoň trochu technicky možné, tak se snažila pořídit i několik snímků. Snímek, na který se díváte je úplně poslední.

Sonda NASA Cassini ukončila své třináctileté působení na oběžné dráze kolem Saturnu ve 13:55 SELČ, když rychlostí 113 000 km/h vstoupila do hustých vrstev Saturnovy atmosféry. Poslední signály přijímal komplex antén DSN (Deep Space Network) v australské Canbeře.

Sonda do přerušení spojení předávala informace z osmi vědeckých přístrojů (CDA, CIRS, INMS, MAG, MIMI, RPWS, RSS, UVIS). Ředitel Jet Propulsion Laboratory Michael Watkins u této příležitosti řekl, že Cassini změnila zásadním způsobem náš pohled na Saturn, a i nadále bude formovat budoucí mise a výzkum.

Místo, kde sonda Cassini vstoupila do atmosféry planety Saturn (9,4 stupně severní šířky, 53 stupňů západní délky).

Středisko NASA Jet Propulsion Laboratory zveřejnilo před několika hodinami poslední snímek planety Saturn pořízený sondou Cassini a video, které najdete níže. Snímek (zveřejněný také jako APOD) pořízený asi hodinu před vstupem do atmosféry ukazuje s rozlišením asi 17 km/pixel noční stranu Saturnu osvětlenou odraženým světlem od jeho prstenců.

V době fotografování se sonda nacházela ve vzdálenosti 634 000 km od planety. Během závěrečných okamžiků vstupu do atmosféry už ale žádné snímky pořizovány nebyly, jednak by se už nedaly dost dobře zaostřit, ale především je jejich vysílání velmi náročné na objem dat.

Blokovalo by se tím získání dalších mnohem cennějších vědeckých dat, která díky tomu mohla být odesílána až do posledního okamžiku. Vědci jich přijali už takové množství, že je budou zpracovávat několik dalších měsíců.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, saturn.jpl.nasa.gov
Foto & Video: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Arizona univerzita