V této galaxii najdeme hned několik hmotných černých děr. Proč? To zatím s určitostí nevíme. Jisté ale je, že NGC 922 je prstencová galaxie, která vznikla při srážce velké a malé galaxie před asi 300 milióny lety.

Dávná srážka vyvolala z místa střetu poblíž centra vysokohustotní vlny plynu, podobně jako kámen hozený do rybníka, a ty částečně zkondenzovaly do hvězd.

TIP:   Krása 22 stupňů

Na uvedeném snímku, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled, je po levé straně NGC 922 vidět nádherně složitý prstenec. Pozorování galaxie NGC 922 pomocí rentgenové observatoře Chandra ovšem ukazují několik zářících rentgenových uzlíků, které jsou nejspíš velké černé díry.

Tak velký počet hmotných černých děr je dost překvapivý, jelikož složení plynu v NGC 922 bohaté na těžké prvky by mělo od vzniku odrazovat téměř cokoliv tak hmotného. Výzkum tedy bude jistě nadále pokračovat.

NGC 922 měří asi 75 000 světelných let, nachází se asi 150 miliónů světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí chemické Pece (Fornax).

Zdroj: astro.cz
Foto: NASA, ESA; Acknowledgement: Nick Rose
Video: NASA, ESA, Digitized Sky Survey 2, (Music: movetwo)