Ostrovy v Karibiku ohrožuje další nebezpečný hurikán, který během pondělí 18. září výrazně zesílil a zařadil se do 5. nejvyšší kategorie.

V úterý 19. září 2017 už vítr kolem středu bouře dosahoval maximální rychlosti 260 kilometrů za hodinu, v nárazech až 315 kilometrů za hodinu. Hurikán Maria postupuje po podobné trase jako hurikán Irma před dvěma týdny.

Během úterý a středy by měl přejít přes Závětrné ostrovy a Portoriko, pak zřejmě zamíří kolem severního pobřeží Dominikánské republiky k Bahamským ostrovům a dále na sever. Na ostrově Dominika, kde žije 72 tisíc lidí, způsobil živel podle prvních zpráv mimořádně velké materiální škody a pravděpodobně i ztráty na životech.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Ještě máme v živé paměti rekordní škody, které ve Spojených státech na přelomu srpna a září způsobil hurikán Harvey. Následně pustošil ostrovy v Karibiku i americkou Floridu hurikán pojmenovaný ženským jménem Irma.

Škody způsobené hurikánem Irma jsou rovněž obrovské. V Karibské oblasti se odhadují na více než 40 miliard dolarů, v USA by se mohly vyšplhat na 100 miliard dolarů, některé odhady jdou ještě výše a počítají se škodami až za 300 miliard dolarů. Zahynulo nejméně 82 lidí (z toho 39 v USA). Maria na svou celkovou bilancí teprve čeká, doufejme, že nebude opět rekordní.

Zdroj: GNOSIS9.NET (NHC/NOAA, Wikipedia, Roosevelt Skerrit)
Autor: Libor Kukliš
Foto: NOAA (GOES-16)