Odborníci, kteří analyzovali telemetrická data evropské sondy Rosetta odvysílaná těsně před dosednutím na kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko, zrekonstruovali poslední odvysílaný snímek.

Automatický systém tento snímek nezobrazil, protože bylo přijato jen 12 228 bajtů ve třech paketech (normálně byly snímky přijímány v šesti paketech dat s celkově s 23 048 bajty).

Poslední snímek je tedy sice neúplný, ale přesto jde o unikátní záběr z výšky 19,5 ± 1,5 m nad povrchem komety při rozlišení 2 mm/pixel. Laskavý čtenář tak jistě pochopí, že úplné zaostření snímku nebylo technicky možné.

TIP:   Na raketě Vega se poprvé objeví česká vlajka, a to díky nosiči Dispenser, který byl vyvinut u nás

Předposlední, zato ale úplný snímek povrchu komety, byl pořízen z výšky 25 metrů, viz náš včerejší příspěvek na sociálních sítích.

Rosetta byla sonda Evropské kosmické agentury určená pro průzkum jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Společně s přistávacím modulem Philae odstartovala 2. března 2004 a během své cesty k cíli mise absolvovala několik průletů kolem Země, Marsu a planetek (2867) Šteins a (21) Lutetia.

Dne 6. srpna 2014 dorazila Rosetta ke kometě a vstoupila na její oběžnou dráhu. Stala se tak prvním lidským tělesem, které obíhalo kometu. Dne 12. listopadu 2014 vypustila přistávací pouzdro Philae, které přistálo na kometárním jádře.

Přistání ale neproběhlo zcela podle plánu, modul totiž na povrchu ještě dvakrát poskočil a poté dopadl na okraj terénní nerovnosti. Kvůli nedostatku slunečního svitu se baterie modulu vybily. Komunikace s Philae byla definitivně ukončena v červenci 2015.

Rosetta ukončila svojí misi 30. září 2016 řízeným přiblížením k povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko a konečným dopadem. Během sestupu pořizovala a odesílala vědecká data, včetně analýzy plynů nebo fotografii ve vysokém rozlišení.

Zdroj: novinkykosmonautika.blogspot.com, ESA, Wikipedia
Foto: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA