V dnešní části našeho seriálu, ve kterém listujeme bohatým katalogem pana Messiera, se podíváme na položku M92.

Messier 92 (NGC 6341) je kulová hvězdokupa v souhvězdí Herkula, objevená 27. prosince 1777 Johannem Elertem Bodem. Od Země je vzdálena 26 700 světelných let a patří mezi nejseverněji položené kulové hvězdokupy.

TIP:   V noci ze soboty na neděli došlo k sérii silných zemětřesení

Vyhledání hvězdokupy je poněkud obtížnější, protože se nachází v místě oblohy bez jasných hvězd a navíc není viditelná malými triedry. Přesto patří mezi nejjasnější kulové hvězdokupy na severní polokouli, i když bývá často přehlížena kvůli blízké výraznější hvězdokupě Messier 13.

Hvězdokupu je ale možné pozorovat z obou zemských polokoulí, i když její severní deklinace značně zvýhodňuje její pozorovatele na severní polokouli, kde během letních nocí vychází vysoko na oblohu, zatímco na jižní polokouli v oblastech více vzdálených od rovníku vychází pouze nízko nad severní obzor.

Přesto je tedy pozorovatelná ze všech obydlených oblastí Země. Nejvhodnější období pro její pozorování na večerní obloze je od dubna do října. Více ve videu…

Zdroj: wikipedia.org, astronomia.zcu.cz
Foto: ESA/Hubble & NASA Acknowledgement: Gilles Chapdelaine
Pozn.: Za překlep v titulku videa “Kulová hvězdokupa M92 patři mezi objevy Johanna Elerta Bodeho, který ji objevil 27. prosince 1977” se omlouvám. Správně má být uvedeno 27. prosince 1777. Děkuji za pochopení.