Mimas: Nevelký měsíc s velkou “klikou”

Že by to byla ona slavná obří bitevní stanice “Hvězda smrti” (Death Star)? I kde pak. To je přece Mimas, nevelký měsíc planety Saturn, jehož objevitelem se stal roku 1789 William Herschel.

Mimas je ledový, krátery posetý měsíc Saturnu o průměru zhruba 400 kilometrů. Jeho největší 10 km hluboký kráter Herschel měří téměř 140 kilometrů. To je asi třetina průměru samotného Mimasu, takže kráter Herschel dává malému měsíčku poněkud zlověstný výraz, zvlášť pro sci-fi fanoušky bojové stanice Death Star ze slavných Star Wars.

Mimas měl v dávné minulosti obrovskou “kliku” (rozuměj štěstí). Pokud by totiž byl impakt jen o něco větší, tak mohl malý Mimas docela zničit. Opravdu asi nechybělo mnoho.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Na snímku ze sondy Cassini z října 2016 se polokoule odvrácená od Saturnu koupe ve slunečním světle a velký kráter tohoto měsíčku je u pravého okraje. Hershelův centrální vrcholek, vysoký jako Mount Everest na Zemi, vrhá na dno kráteru dlouhý stín.

První detailní poznatky o měsíci získala sonda Voyager 1, která pořídila snímky s rozlišením až 2 km. Ty byly později doplněny pozorováními provedenými sondou Cassini. Doba jednoho oběhu měsíce kolem planety i doba rotace je stejná, a to 0,942422 dne. Kolem planety obíhá rychlostí 14,32 km/s (51 552 km/h).

Průměrná teplota povrchu je 73 K (‪-200,15 °C)‬. Při tak nízké teplotě se led na povrchu měsíce stává velmi tvrdým a jeho tvar zůstává zachován po dlouhou dobu. Proto se impaktní krátery dochovaly od svého vzniku až do dnes.

Zdroj: cs.wikipedia.org, astro.cz
Foto: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA