Trpasličí planetka Haumea v Kuiperově pásu není pro astronomy v žádném případě nudným tělesem. V roce 2005 objevil Brownův tým na Keckově observatoři, že kolem tohoto plutoidu obíhají dva měsíce (Hiʻiaka a Namaka), nyní v roce 2017 překvapila Haumea astronomy opět.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Tým astronomů vedený Jose-Luis Ortizem z Institutu astrofyziky Andalusie v Granadě totiž zjistil, že trpasličí planeta Haumea má prstenec a je tak prvním objektem za drahou Neptunu, u něhož byl prstenec zjištěn. Podle J. L. Ortize se dokonce zdá, že prstence mohou být u těles ve vnější sluneční soustavě běžným jevem.

Při pozorování, do kterého se zapojilo 12 dalekohledů na 10 observatořích, se rovněž zjistilo, že Haumea je větší než se dříve předpokládalo (její delší osa má nejméně 2322 km) a má menší hustotu. Samotný prstenec je s největší pravděpodobností tvořen drobnými úlomky a ledem.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com
Foto: IAA-CSIC/UHU
Doporučené odkazy: Planetary Society-funded telescopes help find ring around Haumea, a distant dwarf planet. The size, shape, density and ring of the dwarf planet Haumea from a stellar occultation