Čeká nás víkend “padajících hvězd”? Rozhodne počasí!

O víkendu nastane maximum meteorického roje Orionid. Pokud bude jasno, tak bychom v noci ze soboty na neděli mohli pozorovat 20 až 30 meteorů za hodinu. Název Orionidy má roj proto, že bod z nějž meteory zdánlivě vylétají, tedy radiant, leží v souhvězdí Orion.

Orionidy jsou způsobeny proudem částic, který za sebou zanechává Halleyova kometa (1P/Halley). Tímto proudem meteoroidů Země prochází každoročně mezi 16. a 26. říjnem. “Padající hvězdy” můžeme vyhlížet každou noc o tomto víkendu, ovšem nejhustší částí prochází Země 21. října, kdy maximální zenitová frekvence dosahuje 20–30 meteorů za hodinu. Podívanou nám letos vůbec nebude rušit Měsíc.

TIP:   Astronomové objevili ultramasivní černou díru o hmotnosti 40 miliard Sluncí

Případného pozorovatele však mohou značně rozptylovat jasná a blikající navigační světla letadel, kterých je na noční obloze k vidění rok od roku více a více. Při vyhlížení meteorů to není opravdu nic příjemného, ale s tím asi těžko něco naděláme.

Mezi Orionidy, vstupující do atmosféry rychlostí kolem 66 km/s (216 000 km/h), se v průběhu noci může také zatoulat nějaká ta „padající hvězda“ z meteorického roje epsilon Geminid, který měl své maximum 18. října, případně z roje Jižních Taurid, tento roj byl v maximu 10. října. V těchto dnech se také „probouzí“ meteorický roj Leo Minorid s maximem 24. října a další, viz seznam aktivních rojů.

Teď už jen zbývá nějak zařídit, aby bylo jasno. Předběžná předpověď počasí totiž pro noc ze soboty na neděli naznačuje, že můžeme očekávat místy mlhy nebo nízkou oblačnost, jinak polojasno, ovšem postupně bude v Čechách od západu přibývat oblačnost a později dojde místy i na déšť nebo přeháňky. Aktuální předpověď počasí najdete každé ráno v šest na našem Facebooku.

Zdroj: udalosti.astronomy.cz, astro.cz, cs.wikipedia.org, chmi.cz
Foto: solarsystem.nasa.gov, stellarium.org