Mise Dawn bude pokračovat

Americká kosmická agentura NASA schválila druhé prodloužení mise sondy Dawn u trpasličí planety Ceres. Během této prodloužené mise bude sonda navedena na nižší dráhu než jaká byla v roce 2015 a zůstane na stabilní dráze do vyčerpání paliva (hydrazinu) potřebného pro korekce dráhy a stabilizaci.

Prioritou druhé prodloužené mise bude získávání dat z gama a neutronového spektrometru pro stanovení složení povrchové vrstvy trpasličí planety a stanovení obsahu vody v ní. V současné době řídicí středisko zkoumá způsoby, jak s co nejmenší spotřebou paliva sestoupit z nynější dráhy (ve výšce 385 km) na nižší oběžnou dráhu (maximálně ve výšce 120 km).

TIP:   Chandra: U mladé hvězdy RW Aur A došlo ke kolizi planet

Sonda Dawn odstartovala 27. září 2007 a na oběžnou dráhu prvního ze svých cílů byla navedena svými iontovými motory 16. července 2011. Na sklonku roku 2012 se od Vesty vypravila na druhou část své cesty a 6. března 2015 dorazila na oběžnou dráhu trpasličí planetky Ceres.

Dawn se tak stal první sondou na oběžné dráze kolem trpasličí planety a první sondou, která během svého putování zakotvila na oběžných drahách dvou různých vesmírných těles.

Mise Dawn významnou měrou přispívá k poznání významné oblasti Sluneční soustavy, která dodnes uchovává stopy jejího vzniku, tj. pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org
Foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Doporučený odkaz: Dawn Mission Extended at Ceres