Arp 142: Kosmický tučňák chránící vejce

Ještě před pár sty milióny let byla NGC 2936 (nahoře) zcela jistě normální spirální galaxií. Otáčela se, tvořila hvězdy, zkrátka hleděla si svého. Potom se ale dostala příliš blízko k hmotné eliptické galaxii NGC 2937 (dole) a zadělala si na potíže.

Pro svůj tvar se NGC 2936 nazývá galaxie Sviňucha, ale upřímně řečeno, v současnosti spíše připomíná tučňáka, který chrání vejce. Tento pár galaxií je ale především znám pod označením Arp 142.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Gravitační interakce vychyluje galaxii NGC 2936 z dráhy, ale také bortí její tvar. Čumák tučňáka (sviňuchy) tvoří překotně vzniklé mladé modré hvězdy na horní galaxii vpravo a střed spirály vypadá jak oko.

Tuto zkoušenou galaxii trasují spletité prachové pásy a proudy jasných modrých hvězdokup vpravo dole. Na znovu zpracovaném snímku, který loni pořídil Hubble Space Telescope je Arp 142 vidět do dosud nevídaných podrobností.

Arp 142 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko, shodou okolností v souhvězdí Vodního hada (Hydra). Obě galaxie asi tak za miliardu let splynou do jedné velké galaxie.

Zdroj: astro.cz, foto: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Raul Villaverde