POTVRZENO: Sluneční soustavu navštívil mezihvězdný objekt

AKTUALIZOVÁNO | Agentura NASA oznámila, že objekt s předběžným označením A/2017 U1 (původně C/2017 U1) je s největší pravděpodobností mezihvězdného původu. Tým CNEOS vypočítal, že k nám objekt doputoval ze souhvězdí Lyry.

Objekt, který má průměr kolem 400 metrů, byl objeven 19. října teleskopem Pan-STARRS 1 na havajské Haleakale a přibližoval se ke Slunci extrémně rychle – 25,5 km/s. Dne 9. září těleso proletělo nejblíže ke Slunci a po průletu se pohybuje rychlostí 44 km/s. 14. října bylo těleso nejblíže k Zemi, a to ve vzdálenosti 24 mil. km (přibližně 60 vzdáleností Země-Měsíc).

TIP:   Objevena první vypařující se planeta obíhající kolem bílého trpaslíka

S určitostí ale nevíme, zda se jedná o kometu či planetku (asteroid). Astronomové nyní shromažďují data z dalších observatoří, aby se dozvěděli více o původu a případném složení tohoto objektu. Nejprve se totiž zdálo, že se jedná o kometu, ovšem kometární aktivita tělesa nebyla zatím potvrzena. Proto bylo těleso přejmenováno z C/2017 U1 na A/2017 U1.

Jedná se o vůbec první astronomy pozorovanou mezihvězdnou návštěvu takového objektu v naší Sluneční soustavě, která se zde však dlouho nezdrží. Objekt je na cestě ven ze Sluneční soustavy a už se nikdy nevrátí. Astronomové mají tedy v těchto chvílích plné ruce práce. Tato návštěva také zaměstná Mezinárodní astronomickou unii (IAU), která nyní bude muset stanovit pravidla pro označování takových mezihvězdných objektů.

AKTUALIZACE: Těleso A/2017 U1 bylo 6. listopadu 2017 na návrh objevitelů oficiálně pojmenováno ´Oumuamua. Jméno je havajské, neboť z Havaje bylo těleso teamem projektu PanSTARRS poprvé pozorováno. Zároveň byl přijat nový systém označování těchto mezihvězdných těles. Je podobný jako u komet, klíčové však bude písmeno “I”. Objekt A/2017 U1 bude tedy nově označován takto: 1I, 1I/2017 U1 nebo 1I/’Oumuamua, případně 1I/2017 U1 (“Oumuamua”).

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, Jet Propulsion Laboratory, Observatoř Kleť, IAU – Minor Planet Center
Foto: NASA/JPL-Caltech
Video: NASA Jet Propulsion Laboratory
Doporučený odkaz: Small Asteroid or Comet ‘Visits’ from Beyond the Solar System