SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (2/2)

ŽEŇ OBJEVŮ 2011 | S RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. se opět setkáme i v tomto druhém díle při Žni objevů roku 2011. Bude se hovořit zejména o objevech v hlubokém, hvězdném vesmíru.

Na počátku to budou již tradičně blízké objekty – hvězdy, u kterých obíhají tzv. exoplanety. Dotkneme se např. planetárních soustav u Kepler 11 (6 tranzitujících planet!), Kepler 10 (velmi hustá planeta až 8,8 více než voda), Kepler 16 (Tatooine – obíhají kolem těsné dvojhvězdy), J1719-1438 (planeta diamant obíhající kolem pulsaru!). Poté budeme putovat za planetami nomády a tzv. hnědými trpaslíky.

TIP:   Jupiter: Potvrzeno dvanáct nových měsíců

Dále se podíváme např. na zajímavou hvězdu V1309 Sco, kde došlo ke splynutí dvou hvězd. Zastavíme se u úchvatné galaxie Větrník (M101) a její supernovy SN 2011fe a tzv. Vánočního záblesku, ke kterému došlo v Andromedě – gama záblesk GRB 101215A trvající 28 minut!

Zaměříme se i na družici Fermi, která mimo jiné objevila v roce 2011 obří bubliny záření gama v naší Galaxii, a pak nahlédneme i do těch nevzdálenějších končit vesmíru – obří černé veledíry, rekordní rentgenový záblesk GRB 110328A (družice Swift) a k prozatím nevzdálenější galaxii, kupě galaxií či kvazaru.

Zdroj: TV NOE
Autor pořadu: Jindřich Suchánek
Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE, děkujeme!