Rover Mars 2020 bude mít celkem 23 zvídavých “očí”

Příští americký rover Mars 2020, jehož hlavním úkolem bude hledání stop mikrobiálního života v dávné minulosti Marsu, bude vybaven celkem 23 kamerami.

Devět kamer bude sloužit k technickým účelům, sedm bude využíváno pro vědecké experimenty a stejné množství zvídavých “očí” bude sledovat vstup do marsovské atmosféry, sestup atmosférou a přistání roveru na povrchu Marsu.

TIP:   V okolí Jupiteru se objevují nové typy krátkých pulsů, které vycházejí od blesků

Colin McKinney z Jet Propulsion Laboratory k tomu dodal, že některé kamery jsou širokoúhlé a umožní pořizovat snímky celého roveru a panoramatické snímky okolí bez nutnosti kombinovat několik snímků, což je případ roveru Curiosity, který nyní pracuje na Marsu.

Rover Mars 2020 by měl k “Rudé planetě” vyrazit v červenci 2020. Konstrukce vychází z roveru Curiosity, i přistání bude podobné, ovšem vědecké vybavení roveru bude samozřejmě mnohem lepší. Vědecká obec tedy očekává nemálo nových a nepochybně vzrušujících objevů.

A ještě něco, rover Mars 2020 by měl být také vybaven mikrofony, takže se poprvé v historii dočkáme (doufejme) i všemožných zvuků z Marsu. Mikrofony by měly být požity zejména během přistání, dále během jízdy vozítka a při sběru vzorků.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, en.wikipedia.org
Foto: NASA/JPL-Caltech, mars.nasa.gov
Doporučené odkazy: Next Mars Rover Will Have 23 ‘Eyes’Mars 2020 Rover