Nový druh orangutana

Do čeledi hominidů přibyl osmý žijící druh orangutan tapanulijský (Pongo tapanuliensis). Populace asi 800 orangutanů v oblasti Batang Toru jižně od jezera Toba na ostrově Sumatra je geneticky natolik odlišná od svých příbuzných, orangutana sumaterského i bornejského, že ji antropologové ustavili jako samostatný druh.

K vývojovému oddělení došlo před 3,38 miliony let, dokonce dříve, než se rozdělily od sebe oba zbývající druhy před pouhými 634 tisíci let. Morfologické odlišnosti najdeme zejména v utváření zubů a čelistí.

TIP:   Úchvatný pohled na prstence planety Saturn

Nový druh orangutana vidíme na obrázku. Uznejte sami, že musíme dát za pravdu Jaroslavu Haškovi, který ve svém románu Osudy dobrého vojáka Švejka o orangutanech kromě jiného praví:

„…(mariňák) vyprávěl, že orangutana často nerozeznají od nějakýho vousatýho vobčana, že takovej orangutan má bradu porostlou chlupy jako… ‚jako,‘ povídá, ‚řekněme třebas tamhleten pán u vedlejšího stolu.‘ Vohlédli jsme se všichni, a ten pán s tou bradou šel k mariňákovi a dal mu facku a mariňák mu rozbil hlavu flaškou od piva a ten bradatej pán se svalil a zůstal ležet bez sebe a s mariňákem jsme se rozloučili, poněvadž hned vodešel, když viděl, že ho přizabil.“

Následující tabulka shrnuje všechny žijící druhy hominidů (čeleď Hominidae):

Zdroj: AKADEMON
Autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc.
Foto: Tim Laman (Wikimedia Commons)
Doporučený odkaz: Morphometric, Behavioral, and Genomic Evidence for a New Orangutan Species