Gigantická kosmická bublina

S rozměrem více než 300 000 světelných let, což je trojnásobek průměru Mléčné dráhy, je tato barevná bublina ionizovaného plynu největší, kterou jsme kdy pozorovali.

Ohromná bublina v Souhvězdí Sextant obsahuje deset galaxií a je umístěna v obzvláště husté oblasti skupiny galaxií s názvem COSMOS-Gr30 ve vzdálenosti 6,5 miliardy světelných let od Země. Zmíněná kupa galaxií je velmi různorodá: některé galaxie aktivně tvoří hvězdy, jiné nikoli, některé jsou jasné, zatímco jiné slabé, některé jsou velmi hmotné a jiné malinké.

TIP:   Velká, větší, největší? Galaxie IC 1101 je přímo veleobří

Rekordní bublina byla objevena a detailně prostudována díky úžasné citlivosti přístroje MUSE, který pracuje na dalekohledu ESO/VLT. MUSE, který pracuje ve viditelné oblasti spektra, kombinuje schopnosti zobrazovacího zařízení s možnostmi spektrografu, což z něj dělá unikátní a výkonný nástroj na zkoumání kosmologický objektů.

Díky MUSE astronomové zjistili, že tento velký oblak plynu není původní plyn, ale že byl vyvržen z galaxií bud během divokých interakcí anebo větrem poháněným aktivními černými dírami a supernovami. Astronomové také studovali, jak byla tahle obrovská bublina ionizována.

Předpokládá se, že plyn v horní části (modrá) byl ionizován intenzivním elektromagnetickým zářením z nově vytvořených hvězd a rázových vln pocházejících z galaktické aktivity. Také aktivní galaktické jádro poblíž levého dolního rohu obrázku by dokázalo plyn ionizovat.

Zdroj: ESO
Foto: ESO/T. Contini (IRAP, Toulouse), B. Epinat (LAM, Marseille)
Doporučené odkazy: Srovnání obrázků kupy galaxií COSMOS-Gr30 z Hubbleova kosmického dalekohledu a MUSECOSMOS-Gr30 z HSTVědecký článek