VIDEO: Velmi jasný bolid nad severním Finskem

“Slyšel jsem velkou ránu a dům se třásl jako při zemětřesení. Na okamžik byla noční obloha jasná a modrá jako v poledne.” Tak popisuje Tony Bateman včerejší pozorovaní velmi jasného meteoru (bolidu) nad severním Finskem, který nedlouho po vstupu do atmosféry explodoval.

TIP:   Podívejte se na Mars prostřednictvím sondy MRO

“Vyběhl jsem z domu v obavě, že je zemětřesení, nebo že mi na dům padl strom, ale vše bylo v pořádku,” pokračuje Bateman, “pak mě napadlo podívat se na záznam webkamery, kterou natáčím polární záře a zjistil jsem, že to byl meteor, opravdu velmi jasný meteor. Když explodoval, noční obloha se rázem změnila na modrou a jasnou jako v poledne.”

Země v současnosti prochází meteorickým rojem Tauridy, který souvisí s kometou 2P/Encke. Tento roj patří k největším ve vnitřní Sluneční soustavě a je částečně tvořen i hmotnějším materiálem, tedy “oblázky” namísto prachových zrn. S tímto rojem je právě spojena i větší četnost výskytu bolidů.

Jasný bolid nad severním Finskem ale podle jeho trajektorie s tímto meteorickým rojem pravděpodobně nesouvisí. Jedná se spíše o tzv. sporadický meteor, tedy meteor, který nepatří k žádnému meteorickému roji. Za jasné bezměsíčné noci můžeme zahlédnout 5 až 8 sporadickým meteorů za hodinu. Vyletují z různých míst na obloze a v jejich drahách není žádné uspořádání.

Zdroj: SpaceWeather.com
Foto & Video: Aurora Borealis (LIVE!)/Tony Bateman