Vrcholí meteorický roj Leonidy. Uvidíme až patnáct meteorů za hodinu

leo1833

Leonidy jsou meteorický roj spojený s mateřskou kometou P55/Tempel–Tuttle. Jde o jeden z nejvýraznějších a nejčastěji pozorovaných meteorických rojů. Letos uvidíme až 15 meteorů za hodinu. Počasí nebude ideální, přesto se během noci na některých místech vyjasní.

Maximum tohoto roje, jehož radiant leží v „hřívě“ souhvězdí Lva, nastane v noci ze 17. na 18. listopadu. Letos nebude podívanou rušit Měsíc. Radiant leonidů se dostává nad obzor po 22 hodině, ovšem nejlepší podmínky budou až nad ránem, kdy bude radiant vysoko na obloze. Spatřit bychom mohli kolem 15 meteorů za hodinu. To však za předpokladu, že bude jasno.

Předpověď počasí na dnešní noc sice příliš příznivá není (oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno a místy mlhy i mrznoucí), meteorologický model Aladin ale vyjasnění na některých místech předpokládá, tak snad budete mít právě u Vás štěstí.

TIP:   Hlubinami vesmíru s Ing. Janou Tichou (2/2)

Dráhu proudu meteoroidů, které tento roj vyvolávají, vypočítal již roku 1866 italský astronom Giovanni Schiaparelli. Francouz Urbain Le Verrier a Němec Teodor von Oppolzer nezávisle na sobě dospěli k závěru, že meteory tohoto roje se pohybují po stejné dráze jako tehdy objevená kometa, dnes označovaná P55/Tempel–Tuttle.

Proud meteoroidů Leonid je rozložený podél dráhy komety Tempel – Tuttle, nemá však všude stejnou hustotu. Nejhustší je nedaleko dráhy komety a kdykoliv Země prolétá takovým zhuštěním, lze pozorovat spršku meteorů. Pomocí radarových měření bylo zjištěno, že průměr proudu Leonid činí přibližně 35 000 km a průměrná rychlost meteoroidů je asi 71 km/s.

Pojďme si (jen tak pro zajímavost) připomenout listopad léta Páně 1833. Představte si, že tehdy bylo pozorováno přes 46 tisíc meteorů za hodinu. 17. listopadu 1966 bylo za 20 minut údajně pozorováno dokonce až 100 000 meteorů. “Přívalový” déšť Leonid se v minulosti vyskytl také v letech 902, 934, 1037, 1202, 1366, 1533, 1799 atd.

Tyto údaje dokazují, že velmi hustý oblak prachu z mateřské Temple – Tuttleovy komety se po její dráze vrací po přibližně 33 letech. Můžeme si tedy snadno spočítat, že na pořádnou spršku Leonid se můžeme těšit kolem roku 2033. Snad vyjde počasí… 😉

Zdroj: cs.wikipedia.org, chmi.cz, Jeseníky – pohoří tmavé oblohy
Foto: E. Weiß (ca. 1888), stellarium.org