Když gravitace čaruje

Tuto zvláštní skupinu světel poblíž středu obrázku zachytil Hubble Space Telescope v hlubokém vesmíru. Vypadá „to“ jistě zvláštně a fantazie nejednoho čtenáře určitě jede na plné obrátky. Nejedná se však o žádné obří mezihvězdné plavidlo pokročilé mimozemské civilizace, jak by si možná někdo přál, ale sledujeme zde „čarování“ gravitace, přesněji efekt gravitační čočky, který pomáhá astronomům pochopit vývoj vesmíru.

Efekt gravitační čočky je v podstatě takovou „vesmírnou fata morgánou“, neboť ta čtyři světla soustředěná kolem jasného středu jsou ve skutečnosti pouze jedním světlem, které patří vzdálenému kvasaru (J043814.8-122314) v souhvězdí Eridanus. Zmíněný střed je velká galaxie v popředí (s intenzivním gravitačním polem), která působí jako gravitační čočka.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba "supervítr" v galaxii NGC 4666

Dalším neméně zajímavým jevem je ta skutečnost, že kvasar v pozadí bliká. Toto blikání je pro astronomy velmi důležité, neboť prozrazuje rychlost rozpínání vesmíru. Má se totiž zato, že vyšší rychlost rozpínání vesmíru má za následek vyšší frekvenci blikání.

Tak jednoduché to ale není, jak asi tušíte. Někteří astronomové se domnívají, že vícenásobně zobrazované kvasary, jako v tomto případě, ukazují na vesmír, který se rozpíná o něco rychleji, než se odhadovalo jinými metodami, které se vztahují k ranému vesmíru.

Příčinou může být neočekávané rozložení temné hmoty, nečekaný gravitační jev, nebo i něco zcela jiného. Doufejme, že další pozorování a analýzy tohoto a dalších podobně zobrazovaných kvasarů tyto zvláštnosti brzy vyjasní.

Zdroj: astro.cz, simbad.u-strasbg.fr, spacetelescope.org
Foto: ESA/Hubble, NASA, Sherry Suyu et al.
Video: ESA/Hubble, NASA