Kvarteto navigačních družic Galileo je natankované a připravené na start

Čtyři nové evropské navigační družice Galileo a jejich raketa Ariane 5 se připravují na start do vesmíru. K němu by mělo dojít 12. prosince 2017 v 19:36:07 SEČ z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

V úterý 21. listopadu byly družice Galileo s pořadovými čísly 19 až 22 prohlášeny za připravené k letu, stejně jako jejich nosná raketa Ariane. Nyní jsou tedy na řadě kombinované aktivity, jejichž vyvrcholením bude připojení družic k raketě v budově FAB (Final Assembly Building).

Družice byly do Francouzské Guayany dopraveny letecky v párech minulý měsíc. Jakmile byly bezpečně vyložené z přepravních kontejnerů v čistých halách kosmodromu, prošly testováním, které mělo prokázat, že během transoceánského letu nedošly k úhoně.

Následovala kontrola toho, zdali se dají bez problémů usadit na adaptér, když s ním byly jedna po druhé mechanicky a elektricky propojeny. Na adaptéru budou umístěny v průběhu startu a cesty na oběžnou dráhu do výšky 23500 kilometrů – a pak z něj uvolněny na samostatnou cestu vesmírem.

TIP:   K přepólování magnetického pole Země dochází častěji, než jsme mysleli

V pátek 17. listopadu pak byly družice naplněny pohonnými látkami, které nejprve zajistí jejich navedení na správnou orbitu a následně budou udržovat správnou orientaci v průběhu předpokládané dvanáctileté životnosti. Nyní je na řadě jejich opětovné připojení k adaptéru, tentokrát definitivní.

Souběžně s přípravou družic byla sestavována i jejich na míru vyrobená Ariane 5. Dva pomocné motory na tuhé pohonné látky byly spojené s hlavním kryogenním stupněm před tím, než byl připojený mezistupeň. Ten nese elektroniku nezbytnou pro řízení nosiče.

Následovalo připojení stupně se skladovatelnými pohonnými hmotami, který má restartovatelný motor. Jeho úkolem bude dopravit kvarteto družic na cílovou oběžnou dráhu.

Jakmile bude plně zkontrolována, přesune se Ariane 5 do hangáru závěrečné přípravy, kde bude doplněna o adaptér s připojenými družicemi. Celá integrace bude zakončena doplněním o ochranný aerodynamický kryt.

Po tomto startu bude ve vesmíru již 22 operačních družic Galileo, čímž se opět zvýší globální dostupnost navigačního signálu. Systém začal poskytovat svou úvodní službu (Initial Service), což je první krok na cestě k plnému provozu, před necelým rokem – 15. prosince 2016.

Zdroj: ESA
Foto: ESA–Pierre Carril, ESA-CNES-Arianespace/Optique video du CSG S Martin