Hyperion: Tak trochu jiný měsíc

Tento velice podrobný snímek měsíce Hyperion, který pořídila sonda Cassini koncem roku 2005, právem patří mezi nejlepší snímky, které kdy tato sonda pořídila. Díky tomu si můžeme vychutnat pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a s povrchem, který spíše připomíná houbu nežli měsíc.

Hyperion patří mezi středně velké měsíce planety Saturn, přičemž v této skupině je tím nejmenším členem. Planetu obíhá za drahou Titanu, a to v průměrné vzdálenosti 1 481 100 km.

TIP:   Astronomové objevili ultramasivní černou díru o hmotnosti 40 miliard Sluncí

Měsíc má zcela nepravidelný tvar, jeho rozměry jsou přibližně 180×140×112,5 kilometrů a zřejmě se jedná o úlomek z nějakého většího tělesa. Na povrchu, jak už jsem zmínil v úvodu, nepřehlédneme četné krátery, nerovnosti, ale také se zde nachází jeden výrazný horský hřeben.

Rotace měsíce je nepravidelná, ba přímo chaotická. Doba jednoho oběhu kolem planety je 21,2766088 dne. Hmotnost měsíce je odhadována na 1,77×1019 kg. Hyperion má – jako prakticky všechny podobně velké Saturnovy měsíce – velmi nízkou hustotu, v tomto případě přibližně poloviční, než je hustota vody.

Tato hodnota ukazuje na to, že je složen převážně z ledu s malou příměsí hornin a že je velmi pórovitý. Uvnitř měsíce bychom pravděpodobně našli rozsáhlou soustavu dutin.

Na dně většiny kráterů se nachází nám zatím neznámý tmavý materiál, přičemž jasné útvary naznačují, že by tento tmavý materiál mohl mít (na některých místech) tloušťku jenom desítek metrů.

Zdroj: astro.cz, astronomia.zcu.cz, cs.wikipedia.org
Foto: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA