SERIÁL: Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem (2/2)

Ani ve druhém díle se s prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc, určitě nebudeme nudit. Bude se totiž, mimo jiné, hovořit i o samotné struktuře vesmíru. Co je vlastně vesmír? Z čeho je složen?

Autor pořadu Jindřich Suchánek se prof. Petra Kulhánka bude také ptát: Jaké jsou základní čtyři síly vesmíru? Je tzv. temná energie pátou sílou? Souvisí nějak s kvantovými projevy vakua? Dále se diskuze zaměří na rentgenové záření.

TIP:   Úchvatný pohled na prstence planety Saturn

Září i naše slunce v rentgenovém záření a jak vlastně vzniká? Kde všude ve vesmíru je a co přináší jeho pozorování pro astrofyziku? Co vidíme při srážkách galaxií? Úžasné obrazy srážek galaxií jistě zaujmou svou podobou, ale také vším, co představují. Jaké procesy tam vznikají? Co můžeme přečíst z pozorování srážek galaxií?

Poté si přiblížíme, kde na Zemi se setkáme s plazmatem a co je např. kulový blesk? Jak souvisí magnetizmus s plazmatem na Zemi, ve Sluneční soustavě i dál? Prohlédneme si i nebývalé záběry ze sondy SDO, která sleduje Slunce. Takže krásnou pohodu při setkání nad podivuhodnou fyzikou a nechte unášet vesmírem, tak neuvěřitelně krásným, tak neustále překvapujícím.

Zdroj: TV NOE
Autor pořadu: Jindřich Suchánek
Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE, děkujeme.