Ve sluneční soustavě Kepler-90 byla objevena už osmá exoplaneta

Pomocí neuronové sítě vyvinuté firmou Google, byly v datech z kosmického teleskopu Kepler objeveny údaje, jež svědčí o přítomnosti osmé exoplanety u hvězdy Kepler-90.

Planetární systém této hvězdy má mezi doposud známými systémy největší počet exoplanet. Nově objevená exoplaneta s názvem Kepler-90i oběhne Slunci podobnou mateřskou hvězdu jednou za 14,44912 dne a její průměrná povrchová teplota přesahuje 420 °C.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Ředitel střediska NASA Astrophysics Division ve Washingtonu Paul Hertz k tomu uvedl, že určitě existují další zajímavé objevy v archivovaných datech z teleskopu Kepler a tato data se stávají pro budoucí výzkumníky velkým pokladem.

Extrasolární systém Kepler-90 se nachází v souhvězdí Draka a od Země je vzdálen 2545 sv. let. Zajímavostí tohoto systému je ta skutečnost, že má stejné množství planet jako Sluneční soustava. Je tu ale jeden podstatný rozdíl. Všechny exoplanety systému Kepler-90 obíhají svou hvězdu mnohem blíže, jak můžete vidět na obrázku níže.

Kepler-90 je (jako naše Slunce) hvězdou hlavní posloupnosti spektrální třídy G. Je přibližně o 20 % hmotnější a o 20 % větší. Má povrchovou teplotu 6080 K a předpokládaný věk kolem 2 miliard let. Pro srovnání – naše Slunce je staré 4,6 miliardy let a má povrchovou teplotu 5778 K.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, en.wikipedia.org
Foto: NASA, NASA/Ames Research Center/Wendy Stenzel