Raketa Falcon Heavy byla vyvezena na rampu

Pracovníci společnosti SpaceX vyvezli ve čtvrtek 28. prosince na startovní rampu 39A Kennedyho kosmického střediska na Floridě nosnou raketu Falcon Heavy a vztyčili ji do vertikální polohy.

S raketou budou nyní provedeny některé zkoušky před statickým testem všech 27 motorů, který se uskuteční v lednu 2018. Samotné vypuštění je naplánováno také na měsíc leden, ale SpaceX zdůrazňuje, že rozhodující bude úspěšný statický test.

Pokud se nic nepokazí, stane se Falcon Heavy nejsilnější raketou současnosti – bude mít dvakrát vyšší tah než raketa Delta IV Heavy, které momentálně toto prvenství patří. Raketa bude schopná dopravit až šedesát čtyři tun na nízkou orbitu Země, až šestnáct tun na translunární dráhu a až čtrnáct tun na přechodovou dráhu k Marsu.

Pro první let Falconu Heavy se plánuje návrat všech tří “prvních” stupňů – centrální přistane na prám v Atlantském oceánu a boční dva, již jednou letěné, téměř simultánně na plošiny na Cape Canaveral Air Force Station. Jak by to mohlo v reálu vypadat ukazuje přiložená animace níže.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org
Video: InterSpace, SpaceX