Stužky a perleť

Dnešní obrázek ukazuje nádherné stužky plynu a prachu, které obalují perleťový střed NGC 1398, spirální galaxie s příčkou. Tato galaxie je umístěna v souhvězdí Fornax (Pec), asi 65 milionů světelných let daleko.

Ladná a elegantní spirální ramena galaxie NGC 1398 nezačínají přímo v samém středu galaxie, ale vycházejí z konců příčky. Příčka protíná centrální oblast galaxie a je tvořena hvězdami. Mnoho spirálních galaxií – asi tak dvě třetiny – mají tento útvar, ale ještě není úplně jasné, jestli příčky ovlivňují vývoj a fungování galaxií.

TIP:   Objevena první vypařující se planeta obíhající kolem bílého trpaslíka

Obrázek byl pořízen z  dat, získaných pomocí spektrografu FORS2 (FOcal Reducer/low dispersion Spectrograph 2) na dalekohledu ESO/VLT na observatoři Paranal v Chile. Zobrazuje nádherné detaily galaxie NGC 1398, od tmavých prachových pruhů stínících její spirální ramena k načervenalým oblastem tvorby hvězd, které jsou rozházeny po galaxii od centrálních částí až po vnější oblasti.

Obrázek vznikl v rámci programu “ESO Cosmic Gems“, což je popularizační aktivita zaměřená na vytváření zajímavých, podněcujících či vizuálně atraktivních objektů pomocí dalekohledů ESO. Program využívá pozorovací čas, který se nedá použít pro vědecká pozorování, nicméně je samozřejmě možné pozorování pro vědecké účely použít a proto jsou astronomům přístupná přes vědecký archív ESO.

Zdroj a foto: ESO