SERIÁL: Vesmír podle Messiera (74.)

V další části našeho seriálu, ve kterém listujeme katalogem pana Messiera, se podíváme na položku M102 (NGC 5866), pěknou čočkovou galaxii v severním souhvězdí Draka. Tato odvrácená galaxie s markantními liniemi prachu v rovině ekliptiky, je považována za kandidáta na Messierův objekt č. 102.

Kandidáta? Ano. Není totiž jisté, jestli ji v roce 1781 objevil Charles Messier nebo Pierre Méchain. Prvně byla spatřena pravděpodobně v březnu roku 1781 Pierrem Méchainim. Messier na základě jeho hlášení pak tento objekt přidal do svého katalogu pod číslem 102 bez uvedení pozice či jakéhokoliv jiného popisu.

Teprve krátce po publikování Messierova katalogu v roce 1781 Messier určil pozici M102 a zaznamenal ji pouze do svého osobního katalogu. Pierre Méchaini o dva roky později odvolává objev M102 s přesvědčením, že se jednalo o duplikované pozorování objektu M101. Některá fakta ovšem nasvědčují tomu, že Messier při určování pozice M102 skutečně pozoroval NGC 5866 nikoliv M101.

Navzdory všem domněnkám a záznamům o Méchainovo či Messierovo pozorování s jistotou víme, že William Herschel 5. května 1788 tento objekt nezávisle znovu objevil, určil jeho pozici a katalogizoval jej pod číslem H I.215. Více ve videu…

Zdroj: astronomia.zcu.cz
Foto: NASA, ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgment: W. Keel (University of Alabama, Tuscaloosa)