SERIÁL

Vesmír podle Messiera (75.)

V dnešní části našeho seriálu, ve kterém listujeme katalogem pana Messiera, se důkladně podíváme na položku M103, tedy otevřenou hvězdokupu v souhvězdí Kasiopeji.

Hvězdokupu objevil Pierre Méchain v roce 1781 a později ji Charles Messier zahrnul do svého katalogu, ve kterém ji popsal takto: “Hvězdokupa mezi hvězdami Epsilon a Delta na noze Kasiopeji.” Heinrich Louis d’Arrest ji popsal jako nepravidelnou hvězdokupu tvořenou hvězdami deváté až jedenácté magnitudy s dvojhvězdou na severní straně.

TIP:   Hlubinami vesmíru s Ing. Janou Tichou (2/2)

M103 se nachází v oblasti oblohy bohaté na objekty, protože tudy prochází pás Mléčné dráhy. Hvězdokupu je možné velmi snadno nalézt ve střední části souhvězdí přibližně 1° severovýchodně od hvězdy 3. magnitudy Ksora (δ Cas), která může při pozorování hvězdokupy rušit, protože například v triedru 10×50 je vidět spolu s ní ve stejném zorném poli.

Triedr také dokáže ve hvězdokupě částečně rozlišit několik hvězd. V dalekohledu o průměru 114 mm má hvězdokupa trojúhelníkový tvar a výrazně z ní vystupuje několik hvězd osmé magnitudy. Větší dalekohledy ji rozloží úplně.

Hvězdokupa má velkou severní deklinaci, proto je na velké části severní polokoule cirkumpolární, a to až za obratník Raka, tedy v celé Evropě a severní Americe. Naopak na jižní polokouli je pozorovatelná pouze blízko rovníku. Nejvhodnější období pro její pozorování na večerní obloze je od srpna do ledna. Více ve videu…

Zdroj: cs.wikipedia, foto: seds.org