Hluboký vesmír

Kupa galaxií Hickson 90

Tým kanadského astronoma Paula Hicksona pátral na obloze po galaxiích, přičemž se podařilo identifikovat asi 100 kompaktních skupin galaxií, kterým se nyní odpovídajícím způsobem říká HCG (Hickson Compact Groups). Na ostrém snímku z Hubbla je vidět jedna taková skupina galaxií HCG 90 do úžasných podrobností.

Ukazuje se, že tři galaxie, z nichž dvě jsou vidět na titulním obrázku, spolu silně interagují: prašná protažená a zborcená spirální galaxie ve středu snímku a dvě velké eliptické galaxie (viz video níže). Těsná přiblížení vyvolávají překotné vznikání hvězd.

TIP:   SPECULOOS: Čtveřice dalekohledů určená k pátrání po exoplanetách v obyvatelných zónách zahájila činnost

Válka gravitačního přetahování nakonec v kosmickém časovém měřítku skončí splynutím této trojice do jediné velké galaxie. Proces splynutí se nyní považuje za normální součást vývoje galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy.

HCG 90 se nachází asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Pohled z Hubbla zabírá v odhadované vzdálenosti asi 40 000 světelných let. Hicksonovy kompaktní skupiny galaxií jsou pro pozemské astronomy i se skromnými dalekohledy vděčnou podívanou.

Zdroj: astro.cz, foto: NASA; ESA, Hubble Legacy Archive; Processing: Oliver Czernetz, video: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)