SERIÁL

Vesmír podle Messiera (76.)

V dnešní části našeho seriálu, ve kterém listujeme katalogem pana Messiera, se podíváme na jednu z posledních položek, a to krásnou spirální galaxii Sombrero nesoucí označení M104.

Galaxie Sombrero (NGC 4594) je spirální galaxie v souhvězdí Panny. Centrální výduť galaxie je mimořádně velká a v jejím středu se pravděpodobně nachází obří černá díra. V halu této galaxie se nachází velký počet kulových hvězdokup.

TIP:   Záhada okolí pólů planety Mars objasněna

Na obvodu galaktického disku je dobře viditelný prachový prstenec, neboť je tato galaxie ze Země pozorována téměř z „boku“ (její galaktická rovina a zorný směr svírají úhel pouze 6°). Rozeznáme také (byť obtížně) její hustě navinutá ramena.

V roce 1912 na Lowellově observatoři u této galaxie Vesto Slipher zjistil velkou hodnotu rudého posuvu – více než 0,0033 (tomu odpovídá radiální rychlost přes 1000 km/s). Tato galaxie, která byla do té doby považována za mlhovinu, se tak stala prvním vesmírným objektem, u kterého byla zjištěna takto velká hodnota rychlosti vzdalování. Vesto Slipher také při jejím pozorování odhalil její rotaci. Více ve videu…

Zdroj: cs.wikipedia.org, foto: NASA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)