ŽIVĚ

Start evropské rakety Ariane 5 s družicemi SES-14 a Al Yah 3 na palubě

AKTUALIZOVÁNO | Nosná raketa Ariane 5 je na rampě ELA-3 kosmodromu Centre Spatial Guayanais připravena ke startu. Při letu VA241 budou na přechodovou dráhu ke dráze stacionární dopraveny družice SES-14 a Al Yah3. Celková hmotnost užitečného zatížení je přibližně 9123 kg. Start je naplánován na 25. ledna ve 23:20 SEČ, přičemž startovní okno bude otevřeno do 01:05 SEČ (26. ledna). Pozn.: Live stream, byl 26. ledna nahrazen krátkým záznamem.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Start rakety Ariane 5 by nás měl zajímat, neboť na palubě komunikační družice SES-14 se nachází zařízení NASA s názvem GOLD (Global Observations of the Limb and Disk). Jedná se totiž o součást experimentu, jehož úkolem bude zjistit, jak se horní vrstvy atmosféry mění v závislosti na hurikánech a geomagnetických bouří. Cílem je také potvrdit teorii, že jev El Niño má vliv na ionosféru.

V březnu bude raketou Pegasus XL vynesena na oběžnou dráhu ve výšce kolem 560 km družice ICON (Ionospheric Connection Explorer). GOLD a ICON pak budou spolupracovat při výzkumu a vzájemně se budou doplňovat. U projektu NASA GOLD je nepochybně zajímavá spolupráce se společností SES (Société Européenne des Satellites), která provozuje mimo jiné i známé satelity ASTRA. Je to vůbec poprvé, co bude nějaký projekt NASA umístěn na komerční družici této společnosti.

Ještě krátce k Al Yah 3. Jedná se o druhý satelit pro satelitního operátora Yahsat ze Spojených Arabských Emirátů. Satelit Al Yah 3 vyrobila společnost Orbital ATK a bude poskytovat komerční pokrytí v Ka pásmu pro oblast pokrývající 60 % africké a 95 % brazilské populace.

UPDATE 1: Po zážehu motoru druhého stupně nosné rakety, asi deset minut po vzletu, došlo ke ztrátě telemetrie. Později generální ředitel společnosti Arianespace Stephane Israel oznámil, že se při misi VA-241 udála mimořádná událost a v příštích dnech bude zahájeno vyšetřování, které má zjistit příčinu nehody.

UPDATE 2: Tiskové oddělení společnosti Arianespace informovalo, že při misi VA241 byly obě družice – SES-14 a Al Yah 3 – navedeny na oběžnou dráhu. Stalo se tak i přesto, že na začátku práce motoru druhého stupně rakety přestala přicházet telemetrie a tento stav trval po celou dobu letu, který trval dalších asi 35 minut. Obě družice se úspěšně oddělily od horního stupně a komunikují se svými řídicími středisky.

UPDATE 3: Navzdory včerejší anomálii při startu nosné rakety Ariane 5 se společnosti SES povedlo úspěšně navázat spojení s družicí SES-14. V současné době dochází ke korekci parametrů pro uvedení družice na správnou dráhu. Podle odhadů dosáhne družice SES-14 geostacionární oběžné dráhy pouze o čtyři týdny později, než bylo původně plánováno. SES potvrzuje, že družice je v dobrém stavu, všechny subsystémy na palubě jsou funkční a družice podle všeho dosáhne plánované životnosti. (Tisková zpráva SES)

UPDATE 4: Agentura NASA oznámila, že navázala spojení se zařízením GOLD (Global-scale Observations of the Limb and Disk), které je umístěno na družici SES-14 vynesené nosnou raketou Ariane 5 z Centre Spatial Guayanais ve Francouzské Guayaně.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, starty.kosmonautix.cz, SES.com, arianespace.com, parabola.cz, novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: arianespace.com. Doporučené odkazy: Více hlav, více rozumu. GOLD a ICON budou spolupracovat při výzkumu ionosféry; Two Heads Are Better than One: ICON & GOLD Teaming Up To Explore Earth’s Interface to Space; LAUNCH KIT VA241