SERIÁL

Hlubinami vesmíru s dr. Otou Kéharem

PhDr. Ing. Ota Kéhar je astronom, spolupracovník Západočeské univerzity v Plzni a spolutvůrce známého astronomického webu Astronomia, kde mimo mnoha užitečných a zajímavých informací nalezneme také
obsáhlé seznamy a katalogy vesmírných objektů. Nutno dodat, že díky tomuto webu vznikl i náš seriál Vesmír podle Messiera.

TIP:   Studie odhalila tajemství původu asteroidů a meteoroidů

Právě kolem astronomických katalogů a seznamů se bude točit tato beseda. Co jsou katalogy Messierův, Hipparchos, NGC či IC? A jak se s nimi pracuje? Kde můžeme nalézt seznamy hvězd, mlhovin a hvězdokup?

Dozvíme se také bližší informace o seznamu planetek, kterých je v katalogu více než 375.000 a každou můžeme také nalézt v její aktuální poloze. A víte např. co jsou Kirkwoodovy mezery a co vše umožňují tyto katalogy?

K setkání nad trochou statistiky, která vzrušujícím způsobem dokáže uchvátit toho, kdo pronikne do jejich tajů, Vás zve autor pořadu Jindřich Suchánek.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením Jindřicha Suchánka (TV NOE), děkujeme!