ÚPLNÝ ZÁZNAM

Premiérový start rakety FALCON HEAVY byl mimořádně úspěšný

Včerejší premiérový start nejsilnější rakety současnosti FALCON HEAVY byl mimořádně úspěšný, i když se první stupeň centrální části nosiče neplánovaně zřítil do Atlantského oceánu. Diváky po celém světě asi nejvíce zaujalo synchronizované přistání obou pomocných vzletových stupňů a samozřejmě postava hvězdného muže Starmana ve skafandru, která jakoby řídí elektromobil Tesla Roadster, přičemž v pozadí bylo možno spatřit naší nádhernou planetu Zemi. Tato událost kosmonautiky číslo jedna měla značnou mediální pozornost. U nás se o komentovaný živý přenos postaral web KOSMONAUTIX a nutno říci, že to byl mimořádný zážitek. Ostatně, podívejte se sami na úplný záznam (zcela dole), stojí to zato.

Raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX odstartovala ze startovního komplexu 39A v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě ve 21:45 SEČ, tedy 15 minut před uzavřením tzv. startovního okna. Vzlet byl původně stanoven na 19:30 SEČ, ale start musel být kvůli silnému výškovému větru posunut na pozdější čas.

TIP:   AKTUALIZOVÁNO: Planetka 2018CB se k Zemi přiblíží na vzdálenost 64 000 km

Užitečné zatížení při tomto premiérovém letu suploval již zmíněný třešňově červený sportovní automobil Tesla Roadster o hmotnosti 1250 kg, který byl naveden na heliocentrickou dráhu nacházející se mezi drahami Země a Marsu.

Start a první fáze letu proběhly normálně a druhý stupeň s nákladem byly dopraveny na základní oběžnou dráhu. Boční stupně asi 8 minut po vzletu souběžně přistály na plošinách na Cape Canaveral, přistání centrálního stupně na plošinu v Atlantském oceánu se bohužel nezdařilo, ale i tak se jedná o mimořádný úspěch. Gratulujeme, SpaceX!

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, SpaceX, kosmonautix.cz