ESA

Deset let s laboratoří Columbus

V roce 1492 přeplavil Kryštof Kolumbus modrý oceán. V roce 2008 se po něm pojmenovaný Columbus vydal na plavbu do vesmíru, kde pluje rychlostí 28 800 km/h coby první evropský modul Mezinárodní kosmické stanice věnovaný dlouhodobému výzkumu ve stavu beztíže.

Podobně jako transatlantické cesty, které před půl tisíciletím uskutečnil Kryštof Kolumbus, byl modul Columbus pečlivě plánovaný, rozpočítaný a opakovaně přepracovaný před tím, než dostal oficiální požehnání k postavení a vyplutí.

TIP:   Co nabídne prosincová obloha

Evropská laboratoř Columbus se vydala na oběžnou dráhu na palubě kosmického raketoplánu Atlantis z Kennedyho kosmického střediska na Floridě dne 7. února 2008. Bezpečně uložen v nákladovém prostoru raketoplánu byl Columbus doprovázen sedmičlennou posádkou.

O tři dny později si posádka Mezinárodní kosmické stanice převzala nově příchozího. Od toho okamžiku je Columbus první evropskou stálou základnou na oběžné dráze a Evropa se stala plnohodnotným partnerem programu ISS.

Laboratoř Columbus poskytuje prostor tolika možným disciplínám, kolika je to jen na tak malém prostoru možné. Od astrobiologie přes sluneční vědy až po metalurgii nebo psychologii: během uplynulé dekády tu bylo provedeno více než 225 experimentů. Bezpočet vědeckých prací pak vychází ze závěrů experimentů uskutečněných na palubě této laboratoře.

Zdroj: ESA, foto: NASA, ESA – D. Ducros