Rudý obr odhazuje kůži

Tento zvláštní obrázek ukazuje vzdáleného pulsujícího rudého obra R Sculptoris. R Sculptoris leží asi 1200 světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor) a je zástupcem tzv. hvězd na asymptotické větvi obrůvysokým obsahem uhlíku (anglicky je to elegantnější: carbon-rich asymptotic giant brach – AGB – star). To znamená, že se blíží konci existence. V této fázi hvězdy s malou a střední hmotností chladnou, vytvářejí rozsáhlé atmosféry a ztrácejí hodně hmoty – připravují úžasné planetární mlhoviny.

Zatímco základní procesy při ztrátě hmoty jsou celkem známé, astronomové stále zkoumají, jakým způsobem začínají poblíž povrchu hvězdy. Množství hmoty, které hvězda ztratí, má pro její vývoj ohromné důsledky: mění její budoucnost a ovlivňuje typ planetární mlhoviny.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Protože AGB hvězdy vytvářejí na konci života planetární mlhoviny, do vesmíru se přes ně dostane obrovské množství různých prvků – 50 procent těžších než železo – které potom putují do nových hvězd, planet, jejich měsíců a eventuálně také do základních elementů života.

Jeden obzvláště zajímavý rys R Sculptoris je významná jasná skvrna, která vypadá dva až třikrát jasnější než ostatní oblasti. Astronomové, kteří pořídili tento snímek pomocí interferometru VLTI, si myslí, že R Sculptoris je obklopena velkými shluky hvězdného prachu, který se odlučuje od hvězdy.

Jasná skvrna je ve skutečnosti oblast, kde kolem hvězdy není žádný prach, a tak na ni v tom místě lépe vidíme. Obrázek ukazuje extrémně malou část oblohy: asi 20×20 tisícin úhlové sekundy. Pro srovnání, Jupiter má úhlový rozměr asi 40 úhlových sekund.

Zdroj: ESO, foto: ESO/M. Wittkowski (ESO). Doporučený odkaz: Aperture synthesis imaging of the carbon AGB star R Sculptoris: Detection of a complex structure and a dominating spot on the stellar disk