Co se stalo v Hebes Chasma na Marsu?

Hebes Chasma je rokle kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož tato rokle není spojena s žádným dalším povrchovým útvarem, tak není jasné, kam se poděl vnitřní materiál.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba zářící hvězdné jesle RCW120

Uvnitř Hebes Chasma je asi 5 kilometrů vysoká stolová hora (mesa) Hebes Mensa, kde zřejmě došlo k částečnému kolapsu, který by mohl být vodítkem. Na uvedeném snímku, který pořídila družice ESA Mars Express, která je stále na oběžné dráze kolem Marsu, jsou vidět velké podrobnosti v rokli a zvláštní podkovovitý zářez do centrální stolové hory.

Zdá se, že materiál ze stolové hory tekl na dno rokle a ta tmavá vrstva vypadá jako inkoust, který stékal po sesunutém svahu dolů. Nedávná hypotéza praví (viz doporučený odkaz), že některé nižší vrstvy Hebes Chasma jsou tvořeny slanými horninami a sůl se rozpouští v roztátém ledu, který protéká dírami do podzemních vod, neboli do tzv. zvodeně.

Zdroj: astro.cz, foto & video: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum). Doporučený odkaz: Salt tectonics and collapse of Hebes Chasma, Valles Marineris, Mars