SERIÁL: Vesmír podle Messiera (80.)

Už jen dva díly nás dělí od konce našeho seriálu, ve kterém listujeme katalogem pana Messiera. V dnešní části se zaměříme na spirální galaxii M108.

Messier 108 (NGC 3556) je z boku viděná spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice. Objevil ji Pierre Méchain 19. února 1781. Od Země je podle novějších zdrojů vzdálená přibližně 31 milionů světelných let, starší zdroje uvádějí 45 milionů sv. let.

Tato spirální galaxie nemá jakkoliv vyduté či jinak patrné jádro, je to pouze velice zřetelně skvrnitý disk s několika H II oblastmi a hvězdokupami mladých hvězd v jejím popředí. M108 je podle Brenta Tullyho členem mračna Velké Medvědice, neuspořádaného seskupení několika galaxií, které pravděpodobně hostí také objekty M106 a M109.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba hvězdokupy v centru Galaxie

M108 je za příznivých podmínek pod průzračnou tmavou oblohou viditelná i triedrem. Její nalezení na obloze velmi usnadňuje blízká hvězda Merak (β UMa), která je součástí známého asterismu s názvem Velký vůz. Galaxie M108 leží 1,5° jihovýchodně od hvězdy Merak.

V malém dalekohledu o průměru 6 mm je galaxie viditelná jako vřeteno velmi protažené od východu na západ, zatímco při průměru 150 mm je již možné sledovat některá její nejjasnější zhuštění. V obou případech však galaxie málo vystupuje z oblohy na pozadí. Největší nepravidelnosti a také nejvýraznější část vřetena se nachází na východní straně galaxie.

M108 má velkou severní deklinaci, proto je na velké části severní polokoule cirkumpolární, a to v celé Evropě a severní Americe. Nejvhodnější období pro její pozorování na večerní obloze je od ledna do srpna. 48′ jihovýchodně od galaxie leží planetární mlhovina M97 a při malém zvětšení se oba tyto objekty vejdou do zorného pole dalekohledu.

Zdroj: cs.wikipedia.org, astronomia.zcu.cz, foto: Starhopper