Petr Horálek: Ve svitu Venuše


Obrázek, který pořídil fotovyslanec ESO Petr Horálek, ukazuje planetu Venuši jasně zářící nad observatoří ESO Paranal v Chile. Zobrazený dalekohled je pomocný dalekohled VLT (AT1), který už je otevřený a během soumraku se připravuje na pozorování nočního nebe. To se zatím halí do odstínů modré a oranžové.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Velký dalekohled ESO (VLT, Very Large Telescope) sestává ze čtyř 8.2m hlavních dalekohledů a čtyř 1.8m pomocných dalekohledů. Pomocné dalekohledy (jako ten na obrázku) se používají při kombinování světla v rámci VLTI (VLT Interferometr). Tím, že se kombinuje světlo z různých dalekohledů, které jsou umístěny na různých místech pozorovací plošiny, umožňuje VLTI vidět detaily až 25krát menší než při pozorování s jednotlivými dalekohledy.

Světelné paprsky jsou potom kombinovány pomocí komplexního systému zrcadel v podzemních tunelech, kde se musí dráhy udržovat s přesností větší než 1/1000 mm na sto metrů. Tato neuvěřitelná technologie znamená, že VLTI dokáže vytvářet obrázky s úhlovým rozlišením tisícin úhlové sekundy, což je ekvivalentní vzdálenosti čelních světel automobilu na Zemi při pozorování z Měsíce.

Zdroj: ESO, foto: P. Horálek/ESO