Co nabídne březnová obloha

Březen – za kamna vlezem! Současný ráz počasí k tomu přímo vybízí, ale mám pro Vás dobrou zprávu. Už 20. března v 17:15 SEČ vstoupí Slunce do znamení Berana, nastane jarní rovnodennost a začne astronomické jaro. Příjemnější počasí snad bude už i v období 7. – 11. 3., kdy budeme moci sledovat sympatické seskupení Měsíce, Jupiteru, hvězdy Antares, Marsu a Saturnu na ranní obloze.

V první polovině měsíce můžeme večer nízko nad západním obzorem pozorovat Merkur. Venuše naše zraky očekává večer nízko nad západním obzorem. Mars a Saturn najdeme ráno nad jihovýchodním obzorem a Jupiter určitě nepřehlédneme ve druhé polovině noci v souhvězdí Vah. Uran můžeme pozorovat v první polovině měsíce večer nad západním obzorem v souhvězdí Ryb, ovšem Neptun je pro svou blízkost Slunci prakticky nepozorovatelný.

KOMETY V OBDOBÍ OKOLO NOVU 17. BŘEZNA

Březen bude na jasné komety velice slabý, pozorovatelná bude jen jasná a vzdálená kometa C/2016 R2 (PANSTARRS) stále s jasností okolo 12 mag. Nejprve se bude pohybovat v souhvězdí Býka, ze kterého se přesune do Persea. Kometa C/2017 O1 (ASASSN) by již měla zeslábnout k 12,5 mag a nalezneme ji v souhvězdí Žirafy.

Zdroj & foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com